[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pinterest,tumblr,whatsapp" counters=0 style="button" point_type="simple"]

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır, arkadaşım ayak mantarı ondan ayakkabı aldım bir günlüğüne mantar bulaşır mı yada arkadaşımın terliklerini giydim ama arkadaşım da mantar varmış bende ayak mantarına yakalanır mıyım diye merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bu sayfada; ayak mantarı, ayak mantarı bulaşıcımıdır, ayak mantarı ilacı, ayak mantarına ne iyi gelir, ayak mantarı olmamak için dikkat edilmesi gerekenler, ayak mantarı hastalığı gibi soruların yanıtı yer almaktadır.

Ayak mantarı nasıl yayılır

Ayak mantarı nemli ve sıcak ortamlarda hızlıca çoğalan bir parazit türüdür. Aşırı terleme ve ayak hijyenine pek önem vermiyorsanız büyük ihtimalle ayak mantarına yakalanma şansınız 99%’dur.

Aynı zamanda duş ve banyolardan bulaşma olasılığı da yüksektir. Evde yada bulunduğunuz ortam da ortak kullanım alanları varsa bu ortak kullanım yerlerinin hijyeni de çok önemlidir.

Giydiğiniz ayakkabılar özellikle ayak mantarının oluşması için en güzel yerlerden biridir. Çünkü havasız, nemli ve sıcak bir ortam bulur bulmaz ayak mantarı hemen orada bir yer bulup çoğalmaya ve etrafı kaplamaya başlar.

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır

Ayak mantarı çok hızlı üreyip etrafına hızlıca yayılan bir deri hastalığı olduğu için etrafına da çok hızlı bulaşır.

ayak mantarı bulaşıcı mıdırÖrneğin; küçük ayak parmağınızın arasında başlar ve siz küçük ve tatlı bir kaşıntı hissedersiniz kaşımaya kalkarsınız sonrasında 3-4 saat içerisinde diğer ayak parmaklarınıza sıçramış ve onlarda kaşınmaya başlamış olur.
Etrafınızdaki insanlar sizler ile ortak noktaları kullanıyorsa mesela banyo, duş aldıktan sonra yerleri iyice yıkamazsanız aile bireylerinden birine mantar hastalığını bulaştırma riskiniz çok fazladır.

Aynı zamanda evinizin salonu da çok müsait bir ortamdır. Çünkü mantar sporları özellikle halı içerisinde bulunmayı çok severler. Siz evde çorap ile değil de yalın ayak dolaşıyorsanız mantar sporları önce halıya sonra da aile bireylerinden birinin ayağına geçme olasılığı da kuvvetle muhtemelledir.

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır sorunuzun yanıtını yukarıdaki yazımız ile vermiş olduk, EVET mantar çok hızlı bulaşan bir hastalıktır. Hem çevrenizi hem ailenizi hem de kendinizi bu hastalıktan korumanız sizin elinizde, nasıl benim elimde düşünüyorsanız artık mantar hakkında bilinçli ve nasıl bulaştığı konusunda bir bilginiz var. Bu bilgileri veya internet sitemizi mantar hastalığına yakalanan çevrenize yayarak onları da bilinçlendirebilirsiniz.

Ayak mantarı her zaman tekrar etme olasılığı yüksek bir deri hastalığıdır o yüzden mantar geçti bende artık eskisi gibi olabilirim diye düşünmemekte fayda var her zaman hijyenik ortamı yaratırsanız tekrar etme olasılığı da o derece düşük olacaktır.

Bu hastalık kolay yayılabildiği gibi tedavi yöntemi de çok zor bir hastalık türü değildir. Birkaç bitkisel tedavi yöntemi ile birlikte krem veya sprey ile de kolaylıkla etkisi azaltılır ve sonunda mantar hastalığından kurtulabilirsiniz.

Ayak mantar ilacı var mı?

Eğer ayak mantarına yakalanmışsanız, ayak mantarı nasıl tedavi edilir yada ayak mantarı ilacı nelerdir diye düşünüyorsanız yandaki menü den ayak mantarı nasıl geçer yada ayak mantarı ilacı linkine tıklayabilir konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yazar:
Tarih: 22 Eylül 2017
Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?